LONDON BOOK FESTIVAL NAMES “PROGRESSION: A SARA GREY TALE” FOR TOP HONORS


LONDON_ The story of a female vampire who runs an international business empire is the grand prize winner of the 2014 London Book Festival, which honors the best of international publishing.

Author Aaron T. Brownell’s “Progression: A Sara Grey Tale” (iUniverse) is the third journal on Lady Sara Anne Grey, a woman whose eternity is anything but dull. She’s torn between demon lovers, corporate life and the need to keep up appearances. But she’s not just a typical vampire – she has human contact, can walk in the daylight, and has a magic amulet that aids her powers.

The vivid descriptions and tremendous characterizations by Brownell brings new life to a genre that’s often stale, creating a strong series that should win greater attention from the publishing community in many countries. He and other authors and publishers placing in the competition will be honored at a private ceremony in late January in London.

Other winners in the competition:

YOUNG ADULT

WINNER: “Shanti and the Magic Mandala” – Fernando T. Camargo

RUNNER-UP: “Donor 23” – Cate Campbell Beatty

HONORABLE MENTIONS:

  • "Exit Point – A Hidden Secrets Novel” – Alicia Sanftleben
  • “Lorehin: A Novel of the Otherworld” – Jenna Elizabeth Johnson
  • “Heaven Has No Regrets” – Tessa Sjaffer
  • “Iron Shinto” – Patricia Stewart Shiu



BUSINESS

WINNER: Empower Yourself for an Amazing Career – Blanca De La Rosa

RUNNER-UP: The Consummate Leader – Patricia Thompson

HONORABLE MENTIONS:

  • “Trends, Waves, Windows & Bubbles – Kenneth Thurber
  • “Hunting in a Farmer’s World” – John F. Dini
  • “Edgy Conversations” – Dan Waldschmidt
  • “Street Smart Selling” – Daniel Milstein
  • “The C3 Model of Influencing Field Guide” – Tom Bird and Jeremy Cassell
  • “The Fracking Truth” – Chris Faulkner



GENERAL NON-FICTION

WINNER: “Hollywood Clown” – Jason Lassen

RUNNER-UP: “Building Better Humans” – David & Lisa Davoust

HONORABLE MENTIONS:

  • “The Moving Image and Assamese Culture” – Bobeeta Sharma
  • “Four Quadrant Living” – Dina Colman
  • “The Meaning(s) of Life” – M
  • “Fibromyalgia and Other Painful Chronic Conditions” – Dr. Jeffrey Loomer
  • ”Modern Irish Essays and Reflections” – Imelda Cummins-DeMelkon
  • “The Development of Roy Simmonds as…” – Audry L. Lynch
  • “The Sphinx and Stonehenge Collection” – Faith Booysen
  • “Liberia: Emerging from the Shadows” - Wayne Schoenfeld
  • “Are You Living to Die or Dying to Live?” - Aaron Lumpkin
  • Houston Pretty Enough” – Kimberly Halsey



GENERAL FICTION

WINNER: “Progression: A Sara Grey Tale” – Aaron T. Brownell

RUNNER-UP: “The Life & Mimes (& Zombie Apocalypse) of Ripper the Clown – Jake Aurelian/Ripper

HONORABLE MENTIONS:

  • “Red Love” – Rayme Michaels
  • “Far Away, I Land” – Viki Alles-Crouch
  • “All That Remains” – Robert L. LeBrun
  • “Hellbounce” – Matthew Harrill
  • “The Price of Guilt” – Patrick Garry
  • “Sahara Freezing” – Jeffrey S. Feldman
  • “Night Crossing: A Trilogy of Remembrance” – Mary E. Martin 
  • “Greener on the Other Side” – Lionel Ntasano
  • “The Rat-boys of Karalabad” – Zulfiqar Rashid
  • “Bucky of Belgravia” – Alden Douglas
  • “The Seven Steps to Closure” – Donna Usher
  • “That Summer in Normandy” – Rosemary Rudland
  • “The Witch’s Get” – Diana Janopaul
  • “Favors and Lies” – Mark Gilleo
  • “Forever Home” – Aimee Martin
  • "Drumbeats” – Julia Ibbotson
  • "It Burns A Lovely Light” – Penny McCann Pennington
  • “Two Sons of China” – Andrew Lam
  • “Heart-Scarred” – Theo Czuk
  • “Forbidden Child” – James Aiello
  • “As Darker Grow The Shadows, A Novel of the French…” – MJ Roe
  • "Twisted” – Lola Smirnova  
  • “Bones of the Dark Moon” – Richard E. Lewis
  • “Forever Yours” – JT Twerell
  • “When the Lotus Blooms” – Kanchana Krishan Ayyar
  • “The Lion Tree Book I” - Owen Thomas
  • “Dogstar: It’s Moonlit Robbery” – Jez Campbell
  • “South of Good” – Randall Reneau
  • “The Rummy Club” – Anoop Judge
  • “Status Quo” – Henry Mosquera
  • “Echoes” – Paula Roscoe
  • “Dyed in the Wool” – Joyce Lekas
  • “Broken Oath” – D.A. Martin
  • “The Christmas Special” – David Hearne
  • “Murder at the Frankfurt Opera” – Pamela R. Cramer



CHILDREN’S BOOKS

WINNER: “No Cell Phone Day” – Delfeayo Marsalis

RUNNER-UP: “The Princess Fables” – Marc Clark

RUNNER-UP: “Summer Camp: Book II of the Reindeer Chronicles” – Michael Howatt

HONORABLE MENTIONS:

  • “Don’t Judge a Book By Its Cover” – Denise Fleck
  • “The Little Seahorse” – Sheri Fink
  • "The Royal Fables” – Marc Clark
  • “The First Birthday Party” – K&K Johnson
  • “Mr. Dooley’s Circus” – Mary-Anne Lipousky-Butikas
  • "Baby’s Bucket Book” – Carol McCloud
  • “S.C.A.R.S.” – Julia Ibbotson
  • "A Month of Bedtime Stories” – Neil McFarlane
  • “Corr Syl the Warrior” – Garry Rogers
  • “A Wish for Algie” – Carol Lee Owen
  • “A Place to Call Home: Toby’s Tale” – G.A. Whitmore 
  • “Allie’s Adventures: The Little Goat in Africa” – Deborah Smith Ford
  • “The Royal Fables” – Marc Clark
  • “Where Horses Fly” – Jacqui Boulter/illustrated by Sabrina Kuchta
  • “The Dragon and the Pixies” – Seo Jin Lee
  • “Diamond Island” – Linh Giang



BIOGRAPHY/AUTOBIOGRAPHY/MEMOIR

WINNER: “Where Excuses Go to Die” – John Espinosa Nelson

RUNNER-UP: “Literary Legends of the British Isles” – Michael Thomas Barry

HONORABLE MENTIONS:

  • “Margaret Fuller: A New American Life” – Megan Marshall
  • “Cry the Darkness” – Donna Freiss
  • “Crazy is Normal” – Lloyd Lofthouse
  • “The Peace Angel” – Nola Hennessy
  • "The Innocence of Emine” – Bekir Erdinc
  • “Journey of Ashes” – Anna Ray-Jones
  • "The “Secret” Nurse Coach” – Charlotte Jones
  • “Nearly Butterflies” – Sarah King
  • “The Rebel Figure in American Literature & Film” – Dr. Audry L. Lynch
  • Yearning for Normal” – Susan E. Busch
  • “Georgina – Holocaust Survivor Stories” – Gabriella Kovac & Oliver S. Shead
  • “A Date with Diary 2014” – Kasthuri Pethaperumal
  • “Ask Me Anything: A Memoir” – Susan Marg, Marie Rudisill
  • “Don’t Hit Me!” – Vanessa de Largie
  • “A Not-So-Nice Jewish Veteran Faces Life” – Norman Beim

HOW-TO

WINNER: “Think Like Your Dog and Enjoy the Rewards” – Dianna M. Young

RUNNER-UP: “Market and Sell Books – A My Guide” – Claire Pickering/Rebecca Richmond

HONORABLE MENTIONS:

  • ”Disaster Handbook” – Robert Brown Butler
  • “Moving Without Shaking” – Yelena Parker
  • “Happiness is a Habit” – Michele Phillips
  • “My Guide: How To Write A Novel” – Claire Pickering/Rebecca Richmond
  • ”My Funeral, My Way” – Angela Hope DiSimone
  • “Unique: How Story Sparks Diversity, Inclusion and…” – Dr. Sylvia Lafair
  • “How to Survive The Worst That Can Happen” – Sandy Peckinpah
  • “Operation Daughters Addicted” – Sandy Mullen/Cathy Napier



WILD CARD

WINNER: “Mataluna: 151 Afghan Pashto Proverbs” – Edward Zellem

RUNNER-UP: “Confessions of a Self-Help Writer” – Benjamin W. DeHaven

HONORABLE MENTIONS:

  • “9,000 Miles of Fatherhood” – Kirk Millson
  • "Spoon and the Moon" – Marie Davis/Margaret Hultz
  • “The Conan Doyle Notes” – Diane Gilbert Madsen
  • “Lights Out” – Melissa Groeling
  • “Dog Bite Prevention” – Peggy Rew
  • “Diary of an Alaskan Madam” – Lorina Ewing
  • “Jackie O on the Couch” – Alma H. Bond
  • “Armor of Glass” – R.M.A. Spears
  • "Déjà vu of a Skeptic” – Ron Hughart
  • “The ‘Secret’ Nurse Coach” – Charlotte Jones



POETRY

WINNER: “Winter’s a Comin’ Still” – Dr. Neal Hall

RUNNER-UP: “We Deserve the Gods We Ask For” – Seth Brady Tucker

HONORABLE MENTIONS:

  • “Brie Season” – Jen Karetnick
  • “For My Father” – Amira Thoron
  • “Facing the Circle” – Carroll Blair
  • “Volutions – Savant Poetry Anthology” – edited by Suzanne Langford
  • “Soul Whispers” – Nancy Alhabashi
  • “For My Father” – Amira Thoron



SPIRITUAL

WINNER: “Twelve Months” – Steven Manchester

RUNNER-UP: “A Faith Brief: A Lawyer’s Argument..” – Patrick M. Garry

HONORABLE MENTIONS:

  • “Soul Happiness” – Marnie McDermott
  • ”The Rainbow Bridge” – Brent Hunter
  • “June Rain” – Brandon Knightly
  • “A Guide to Creating” – Jillian Sullivan
  • “Civil War Truce” – Davis Studio



ROMANCE

WINNER: “A Man Above Reproach” - Evelyn Price

RUNNER-UP: “Pressed Pennies” – Steven Manchester

HONORABLE MENTIONS:

  • “Creole Demoiselle” – Nancy Foshee
  • “Wantin” – Truth Devour



PHOTOGRAPHY/ART

WINNER: “Louis L’amour’s Law of the Desert Born” – Kathy L’amour, et. al

RUNNER-UP: “Devocao” – Isabela Senatore

HONORABLE MENTION:

  • “The Glow of Paris” – Gary Zuercher



SCIENCE FICTION

WINNER: “Beowulf: A Bloody Calculus” – Milo Behr

RUNNER-UP: “Peripheral Conflict” – S.C. Cobb

HONORABLE MENTION:

  • “Heliocentric” – J.W. Lolite
  • ”Circumstellar” – J.W. Lolite


COOKBOOKS

WINNER: “Zing! By Gorji” - Mansour Gorji

RUNNER-UP: “The Harlot’s Guide to Classy Cocktails” – Jeza Belle



HISTORY

WINNER: “Bean Camp to Briar Patch” – John N. Powers

RUNNER-UP: “Walking to Forest Grove” – Ken and Kris Bilderback